روش عیب یابی و تعمیر پکیج

0
  1.  از کار افتادن و قفل شدن پکیج بدلیل ارور هایی که دستگاه  نمایش می دهد بواسطه سیگنالهایی است که برد الکترونیک از سایر قطعات و سنسورها دریافت می کند. 

سنسور ها سه دسته اند: 

مرتبط با آب: فشار آب جریان آب دبی آب دمای آب 

مرتبط با دود وگاز: دمای کلاهک تعدیل مکش و دمش فن سنسور چرخش فن سنسور منوکسید سنسور تستوگاز 

مرتبط با شعله: ترموکوپل تشخیص شعله چشم مادون قرمز

 

در تصویر فوق محل قرارگیری قطعات بشرح زیر نشان داده شده است:

۱. ونتوری فن  ۲. سیم پیچ فن ۳. مبدل ۴. سنسور دما ۵. الکترود جرقه زن  ۶. تشخیص شعله  ۷. ترانس جرقه زن ۸. اطمینان ۹. ترمیستور شوفاژ ۱۰. ترمیستور مصرفی ۱۱. برد الکترونیک  ۱۲. کاربراتور ۱۳. پرکن  ۱۴. پمپ ۱۵. فلومتر  ۱۶. اتوونت ۱۷. سنسور فشار آب ۱۸. مشعل ۱۹. محفظه احتراق  ۲۰. ترموستات حد ۲۱. پرشر دود 

البته مدلها متفاوت است

و مدل مورد علاقه من مدل زیر است:

 

 اول: تشخیص عیب

دوم: رفع عیب 

قبل از تعمیر به شرایط محل نصب، نوع دودکش و تامین هوا، شلنگ گاز و کابینت توجه نمائید شاید اصلا نباید این پکیج تعمیر شود و باید تعویض گردد‌. نصب پکیج بدون فن در طبقات فوقانی ممنوع است و تعمیر کردن چنین پکیجی یک خیانت بزرگ است به مصرف کننده و همچنین خودمان، اگر دودکش یا تهویهٔ یک مکان مناسب نباشد، گاز کربن‌مونوکسید حاصل از احتراق ناقص پکیج امکان خروج نمی‌یابد، در محیط ساختمان منتشر شده و سبب مسمومیت و حتی مرگ می‌شود. مرگ بر اثر گازگرفتگی را «مرگ خاموش» می‌نامند. علائم گازگرفتگی مانند سرماخوردگی است. علائمی مانند سردرد، سرگیجه و سوزش چشم    مونو اکسید کربن، یک گاز سمی است که طعم و بو ندارد. در محیط پخش می شود با تنفس مشتری وارد ششها شده سریعا با گلبول قرمز خون ترکیب شده پس از رسیدن به سلولهای مغز به اولین سلول مغز چسبیده و سلول را می کشد، مغز تنها بافتی از بدن است که به آسانی ترمیم نمی شود، دستگاه ایمنی بدن سلول مرده را مغز جدا می کند و از طریق دستگاه کلیوی از بدن دفع می کند، این اتفاق هرروز و هرروز تکرار می شود و مغز مشتری کوچک و کوچک تر می شود، سالها بعد این فرد دچار بیماری هایی می شود که هرچقدر آزمایش و سیتی اسکن و ام آر آی می دهد متوجه دلیل آن نمی شود، بیماری هایی مثل پارکینسون، آلزایمر، میگرن، انواع سرطانها و سکته ها از جمله این بیماری می‌باشند و یکی از مسببان آن هم فردی است که زمان مراجعه برای تعمیر پکیج بجای توجه به این مسئله، منافع شخصی خود را در نظر گرفته و پیش خود فکر می کند اگر من این دستگاه را تعمیر نکنم یک نفر دیگر این کار را می کند پس بگذار خودم پولش را بگیرم! مطمئن باشید کسی که چنین خیانتی به مردم بیگناه می کند عاقبت بخیر نخواهد شد.  

اگر پکیج بدون فن داخل واحد مسکونی با شیشه دوجداره نصب شده، یا اگر لوله رابط دودکش بدون شیب مثبت و افقی نصب شده، یا طول آن بیش از نیم متر است، یا اگر دریچه تامین هوا تعبیه نشده و درب و پنجره ها درزگیر دارند،  هرگز اقدام به تعمیر چنین پکیجی ننمایید و مشتری را متقاعد سازید دستگاه را با یک پکیج فن دار تعویض نماید.   به این نکته توجه داشته باشید که نشتی دود دستگاه بدون فن قطعی می‌باشد و همیشه حتی در بهترین شرایط نیز بخشی از دود از طریق دودکش خارج می شود و بخشی دیگر در محیط پخش می شود.   جوانب احتیاط را بدقت رعایت کنید  حال اگر از این مرحله گذشتید و دستگاه پکیج این گونه خطرات را نداشت و قابل تعمیر بود مراحل عیب یابی را بشرح زیر ادامه دهید.

 

برای تعمیر یک دستگاه معیوب اولین و مهمترین قدم تشخیص صحیح عیب است، شما بدون تشخیص عیب نمی توانید اقدام به رفع عیب پکیج نمائید. سعی می کنم در ادامه یک چارت و روش تعمیر پکیج که خودم از آن استفاده می کنم و بارهای باعث ابراز شگفتی مشتریان و همکاران باهوش و ذکاوتی که حرکات مرا در زمان عیب یابی دستگاه زیر نظر گرفته بودند گردیده است را برای شما ترسیم نمایم:  در مواجه با یک دستگاه خراب پس از شنیدن صحبت های مشتری مصرف کننده در اعلام عیب دستگاه ضمن رعایت جوانب احتیاط و مسائل ایمنی قبل شروع تعمیر، دستگاه را به برق بزنید و آنرا تست نمائید.  اکثر مشتریان قبل از تماس با تعمیرکار شانس خود را در رفع عیب دستگاه امتحان می کنند و بعضی حتی با باز کردن درب پکیج و دستکاری قطعات و سیمها، یک مشکل جدید به عیب قبلی نیز اضافه نموده کار شما را سخت تر می‌کنند گاهی افراد دوباره درب پکیج را می بندند و موضوع را از شما پنهان می‌کنند، حال این شما هستید که باید از هوش و ذکاوت خود استفاده نمایید تا در تله نیفتید.  برای جلوگیری از خطرات برق گرفتگی با پای برهنه اقدام به تعمیر پکیج نکنید و از مشتری بخواهید دمپایی مناسب برایتان بیاورد.  ممکن است در جریان تعمیر بدلیل نشتی آب و آبریزی دستگاه نیاز به تشت و پارچه جهت مهار آب و خشک کردن کابینت پیدا کنید از مشتری بخواهید وسائل شکستنی یا لوازم برقی را از اطراف دستگاه دور کند و تشت و پارچه آماده نماید.  از مشتری بخواهید تلویزیون و ماشین لباسشویی را خاموش کند و از حاضرین درخواست نماید سکوت نمایند تا تمرکز شما حفظ شود.  میزان نشتی آب، گاز، دود و اتصالی برق دستگاه را چک کنید.  دستگاه را به برق بزنید. با دقت به صداهایی که می شنوید توجه کنید. صدای نویز برد الکترونیک پکیج صدای رله ها صدای محرک شیر سراهی  صدای پمپ صدای فن صدای کنتاکت پرشر دود صدای جرقه زن  صدای بوبین شیر گاز  صدای تشکیل شعله صدای مبدل اصلی  کمی عقب بایستید آماده باشید ممکن است دستگاه جوش بیاورد و شیر اطمینان عمل کند مواظب باشید صدمه نبینید  حال سراغ برد فرمان یا نمایشگر دستگاه بروید. آخرین ارور دستگاه را بررسی کنید.  دستگاه را روی حالت زمستان قرار داده سیستم گردش آب پمپ و شیر سراهی را بررسی کنید.

آب گرم را باز و عملکرد دستگاه را بررسی کنید.

اگر عیب مربوط به قطعات ۲۲۰ولت بود با اهم‌متر می توانید میزان مقاومت بوبین را بررسی کنید. پمپ>150ohm فن>30ohm شیرگاز>800ohm شیرسراهی>6Kohm  سلامت برد الکترونیک از نظر اکسیداسیون، تغییر شکل و خرابی مدارات الکترونیک را بررسی کنید.  میزان صدمه و عیوب را تخمین بزنید. اگر موفق به تشخیص عیب پکیج شدید قبل از شروع تعویض یا تعمیر قطعات از واقعا معیوب بودن آن مطمئن شوید. روی هزینه خدمات با مشتری توافق کنید. دستگاه را از برق بکشید شروع به تعمیر کنید.  در جریان تعمیر مجددا از درست بودن تشخیص عیب مطمئن شوید.  میزان مقاومت ntcها را با اهم‌متر بررسی کنید نزدیک ۱۰کیلواهم باشد. مبدل ثانویه را بررسی کنید گرفتگی نداشته باشد، گاهی مبدل ثانویه با اسید شویی باز نمی شود، اگر گرفتگی مبدل در قسمت آبمصرفی باشد علت وجود املاح داخل آب شهری (کربنات کلسیم) است و با ترکیبات کلر دار مانند جوهر نمک(اسیدکلریدریک) پاک می شود، اما اگر گرفتگی در قسمت شوفاژ مبدل ثانویه باشد علت وجود زنگ (اکسیدآهن یا اکسیدآلومینیوم) و با ترکیبات تکزاپون دار مانند مایع‌اسیدی‌مَن (سدیم‌لوریل‌اترسولفات) زودتر تمیز می شود. البته رسوب های موجود در قسمت گرمایش مبدل ثانویه به راحتی مانند رسوب قسمت آبمصرفی برطرف نمی شود و گاهی اگر مشاهده کردید علی‌رغم شستشوی مبدل ثانویه همچنان دستگاه راندمان کامل خود را برای گرم کردن آب بدست نیاورده است و اختلاف دمای آبگرم با برگشت مبدل ثانویه بیش از ۱۰درجه سانتیگراد است می توانید از ترفند اختصاصی ما یعنی داغ کردن مبدل ثانویه روی اجاق گاز برای جدا کردن رسوب های زنگ آهن از بین لایه های داخلی مبدل ثانویه استفاده کنید، برای اینکار مبدل را تا حدی داغ کنید که همه رطوبت آن خشک شود و دیگر بخار از مبدل خارج نشود و اصطلاحا ً سرخ شود سپس بگذارید خنک شود و آنگاه با ضربه های آرام خاکروبه های سیاه رنگ موجود در داخل مبدل را تخلیه کنید و با فشار آب آنرا بشوئید.

هشدار: مطابق با مفاد مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان بخش لوازم گازسوز  (فقط نصاب مجاز مورد تائید شرکت‌های سازنده لوازم گازسوز حق اقدام  به تعمیر دستگاه را دارد) مواظب باشید خودتان و سایرین را به خطر نیاندازید .

پس از پایان کار حتما موارد ایمنی مربوط به بسته بودن شیر پرکن، نشتی گاز و سلامت دودکش را مکرراً بررسی و به مشتریان گوشزد کنید.

 

 

برای دانلود جزوه آموزشی تعمیرات پکیج اینجا را لمس کنید.

 

 

برای دانلود کتاب نصب، راه اندازی و تعمیر پکیج گرمایشی اینجا را لمس کنید.

تعمیر پکیج اصفهان قیمت مناسب

با انتخاب درست تعمیر کار پکیج هزینه های خود را تا ۶۰درصد کاهش دهید

تماس با تعمیر کار پکیج

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 5 =