توصیه هایی در مورد خطرات، ایمنی، نگهداری و سرویس

2

 

خواهشمندیم این هشدار را جدی بگیرید:

پکیج بدون فن = قاتل خاموش

حقیقتی که بسیاری آنرا نادیده می گیرند!

 

هادی غیاث بیگی

هادی غیاث بیگی طراح و توسعه دهنده اپلیکشن تعمیر پکیج در سایت کافه بازار و مایکت، فعال در زمینه خدمات پس از فروش توصیه های قابل توجهی جهت ایمنی و طول عمر دستگاه پکیج ارائه می دهد که خواندن آن خالی از لطف نیست. 

به گفته این تکنسین خدمات، از مهمترین عوامل در کاهش خطرات دستگاه پکیج بررسی مکرر و دوره ای دودکش از کلاهک تا هود دستگاه و توجه به پوسیدگی لوله ها و سقوط مصالح و اجسام خارجی در دودکش و همچنین تست نشت گاز شلنگ گاز،  سلامت بست های شلنگ گاز و مرغوبیت شلنگ رابط شیر فرعی گاز به دستگاه می باشد. دود یا همان گاز منوکسید کربن که از سوختن ناقص ترکیبات کربن مانند متان و بوتان تولید می شود بسیار سمی و کشنده است و بدلیل اینکه فاقد رنگ، بو و طعم خاصی می باشد به قاتل خاموش معروف است. نداشتن دریچه دائمی تامین هوا در محل نصب و کوچک بودن فضای نصب یا مستعمل بودن دستگاه در افزایش تولید این گاز نقش دارد. متاسفانه در موارد زیادی از مراجعات مشاهده می شود که لوله رابط دودکش روی پکیج از جنس آکاردئونی آلومینیومی یا همان فلکسی استفاده شده که بسیار خطرناک و غیر ایمن می باشد اما علی رغم اطلاع رسانی های مکرر همچنان با بی توجهی بعضی مشتریان یا تعمیرکاران ناوارد و غیر ماهر روبرو هستیم که میتواند خسارات غیر قابل جبرانی برای مصرف کنندگان بوجود آورد.

مطابق با ضوابط ایمنی درج شده در مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان نصب دریچه تامین هوا با ابعاد ۱۰در۱۰ در محل نصب دستگاه الزامی است. پیشنهاد می گردد مصرف کنندگان گرامی علاوه بر تعبیه دریچه هوا حدالامکان از نصب درزگیر روی درب ها و پنجره ها و قرار دادن هر وسیله آتش زا در محل نصب پکیج جدا خودداری نمایند‌. یکی از عوامل خطرزا تعمیر دستگاه توسط افراد غیر مجاز، سودجو و بی تجربه می باشد که با فریب مشتری خود را نمایندگی مجاز معرفی و اقدام به تعمیر دستگاه بدون توجه به موارد ایمنی می نمایند. بعضی از ضوابط و مقررات ایمنی مرتبط با پکیج شوفاژ دیواری شامل خودداری از نصب سراهی روی شیر گاز پکیج برای استفاده از سایر لوازم گاز سوز، خوداری از نصب پکیج در حمام و اتاق خواب و محل های بدون تهویه، بررسی ماهانه نشتی بست و شلنگ گاز با کف صابون و بررسی سالانه دودکش و کلاهک در ابتدای فصل سرما و اطمینان از صحت ایمنی مجاری تخلیه دود می باشد.                           اینجا را با دقت بخوانید          هشدار: توجه داشته باشید که نصب پکیج بدون فن داخل واحدهای مسکونی علی رغم اینکه نشانه ای از مسمومیت مصرف کنندگان و ساکنین بصورت دائم مشهود نباشد باز هم درحال تاثیر مخرب خود روی مغز و بدن قربانیست و باعث کاهش عمر و سلامت دستگاه عصبی و ایمنی می گردد تا جایی که فرد در سالهای پایانی عمر دچار مشکلات مشهود مانند بیماری های تنفسی، میگرن، آلزایمر و پارکینسون می شود. لذا توجه شما عزیزان به این نکات جداً حائز اهمیت می باشد.

وی به تکنسینها و تعمیر کاران پکیج پیشنهاد نمود:
قبل از تعمیر به شرایط محل نصب، نوع دودکش و تامین هوا، شلنگ گاز و کابینت توجه نمائید شاید اصلا نباید این پکیج تعمیر شود و باید تعویض گردد‌.
نصب پکیج بدون فن در طبقات فوقانی ممنوع است و تعمیر کردن چنین پکیجی یک خیانت بزرگ است به مصرف کننده و همچنین خود سرویسکار، اگر دودکش یا تهویهٔ یک مکان مناسب نباشد، گاز کربن‌مونوکسید حاصل از احتراق ناقص پکیج امکان خروج نمی‌یابد، در محیط ساختمان منتشر شده و سبب مسمومیت و حتی مرگ می‌شود. مرگ بر اثر گازگرفتگی را «مرگ خاموش» می‌نامند. علائم گازگرفتگی مانند سرماخوردگی است. علائمی مانند سردرد، سرگیجه و سوزش چشم.

مونو اکسید کربن، یک گاز سمی است که طعم و بو ندارد. در محیط پخش می شود با تنفس مشتری وارد ششها شده سریعا با گلبول قرمز خون ترکیب شده پس از رسیدن به سلولهای مغز به اولین سلول مغز چسبیده و سلول را می کشد، مغز تنها بافتی از بدن است که به آسانی ترمیم نمی شود، دستگاه ایمنی بدن سلول مرده مغز را جدا می کند و از طریق دستگاه کلیوی از بدن دفع می کند، این اتفاق هرروز و هرروز تکرار می شود و مغز مشتری کوچک و کوچک تر می شود، سالها بعد این فرد دچار بیماری هایی می شود که هرچقدر آزمایش و سیتی اسکن و ام آر آی می دهد متوجه دلیل آن نمی شود، بیماری هایی مثل پارکینسون، آلزایمر، میگرن، انواع سرطانها و سکته ها از جمله این بیماری می‌باشند و یکی از مسببان آن هم فردی است که زمان مراجعه برای تعمیر پکیج بجای توجه به این مسئله، منافع شخصی خود را در نظر گرفته و پیش خود فکر می کند اگر من این دستگاه را تعمیر نکنم یک نفر دیگر این کار را می کند پس بگذار خودم پولش را بگیرم!
مطمئن باشید کسی که چنین خیانتی به مردم بیگناه می کند عاقبت بخیر نخواهد شد.

اگر پکیج بدون فن داخل واحد مسکونی با شیشه دوجداره نصب شده،
یا اگر لوله رابط دودکش بدون شیب مثبت و افقی نصب شده، یا طول آن بیش از نیم متر است،
یا اگر دریچه تامین هوا تعبیه نشده و درب و پنجره ها درزگیر دارند،
هرگز اقدام به تعمیر چنین پکیجی ننمایید و مشتری را متقاعد سازید دستگاه را با یک پکیج فن دار تعویض نماید.

به این نکته توجه داشته باشید که نشتی دود دستگاه بدون فن قطعی می‌باشد و همیشه حتی در بهترین شرایط نیز بخشی از دود از طریق دودکش خارج می شود و بخشی دیگر در محیط پخش می شود.

سوال: ما مدت ۱۵ سال است پکیج بدون فن داریم و مشکلی برایمان پیش نیامده است!؟

پاسخ: عوارض ناشی از تاثیر مخرب گاز منوکسید روی بدن و خصوصا مغز بصورت تدریجی و در سالهای پایانی عمر مشخص خواهد شد، از صمیم قلب امیدواریم که شما درگیر این مسائل نشوید.

2 نظرات
 1. بابایی می گوید

  سلام اقای مهندس بیگی
  واقعا از راهنمایی تون ممنونم مشکل پکیج گرفتگی در مسیر رادیاتور ها بود و با شستشوی مدار گرمایش که شما فرمودین مشکل حل شد
  سپاسگذارم من به شما مدیونم و دوست دارم جبران کنم هر موقع کاری داشتین رومن حساب کنید

  1. boilaradminer می گوید

   تشکر از لطف شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.